Čínské knedlíčky (JIAOZI)

IMG_20200131_150248

Tyto knedlíčky mají svůj původ v Číně, jak již název sám napovídá. Ve staré Číně se jiaozkům říkalo „růžky" a to nás odkazuje na vzhled knedlíčků. Jiaozi knedlíčky jsou nejtypičtější pro severní provincie Číny. Každá rodina má svůj originální recept, který se předává z generace na generaci. Náplň může obsahovat maso, zeleninu ale i mnoho dalších ingrediencí, jaké Vám přijdou k chuti. Starší členové rodiny jsou zkušenější v přípravě těsta i dochucování náplně a mladší členové zatím pomáhají s plněním a balením knedlíčků. Čínské knedlíčky jsou tradičním a zároveň i nejoblíbenějším pokrmem, který se hojně konzumuje hlavně na čínský Nový rok po celé zemi, neboť si mezi lidmi získaly velikou oblibu. Lze je dále rozdělit na tři typy založené na způsobu vaření.

1) Vařené ve vodě

Pro většinu Číňanů jsou knedlíčky vařené ve vodě nejčastější variantou. Díky vodní lázni jsou knedlíčky vláčné a šťavnaté.

2) Smažené na pánvi

Díky smažení je těsto na knedlíčky tužší, než ty vařené ve vodě, ale daleko křupavější.

Smažené knedlíčky jsou populární hlavně v rychlých občerstveních po celé zemi.

3) V páře

Knedlíčky dělané v páře jsou méně populární než ty vařené nebo smažené. V Číně jsou servírované hlavně na snídani nebo jako příloha k hlavnímu jídlu.

     


Recept na:

4 porce


Čas přípravy:

1 hodina 30 minut

(včetně kynutí těsta)


Celkový čas:

1 hodina 40 minut

               

Ingredience:

RECEPT CCA NA 24 KNEDLÍČKŮ:

   Těsto:

 • 300g hladké mouky + na posyp  
 • 160ml vody pokojové teploty
 • špetka soli

   Náplň:

 •  400g mletého vepřového masa
 •  špetka soli
 • 1 lžička mletého bílého pepře
 • 1 lžíce světlé sójové omáčky
 • 1 lžíce ústřicové omáčky
 • 1 lžíce nastrouhaného zázvoru (nebo mletého)
 • 2 větší vejce
 • 4 lžíce sezamového oleje
 • 1hrnek nakrájené jarní cibulky
 • 3 lžíce vařícího oleje

                               IMG_20200427_120442

Postup: 

Náplň:

Do mísy si vložte vepřové mleté maso, špetku soli, vejce, sójovou omáčku, bílý pepř, ústřicovou omáčku, zázvor a sezamový olej. Poté přidejte 1/3 hrnku s nakrájenou jarní cibulkou a promíchejte.

Směs přikryjte a nechte odpočinout 1h. Pro zvýraznění chuti můžete nechat směs odpočívat i přes noc.

Poté přimíchejte zbytek jarní cibulky a polijte ji horkým olejem (zvýrazní se chuť jarní cibulky).

 IMG_20200427_132329_1

Těsto:

Smíchejte špetku soli s moukou, poté si uprostřed vytvořte díru a vmíchejte vodu. Podle konzistence můžete upravit množství vody.

Poté vypracujte těsto buď ručně nebo v robotovi. Aby těsto bylo hladké, trvá to okolo 8 minut. Těsto zpracujte do kulata a nechte 15 min přikryté odpočinout.

Těsto zase asi 2 min hněťte a znovu nechte přikryté odpočinout tentokrát 1h.

Když je těsto hotové, vezměte si ho do ruky a uvnitř vytvořte díru a prsty vytvořte po obvodu kruh s tloušťkou asi 3cm. Kruh si rozdělte na 3 části. První část si připravte na vál a zbývající dvě přikryjte, aby Vám těsto neztvrdlo.

První část vytvořeného válečku nakrájejte asi na 8 rovnoměrných dílků. Každý dílek posypte moukou a dlaní vytvořte kolečka přibližně 8 cm široká. Uprostřed nechte těsto vyšší a okraje rozválejte zhruba na 2 mm.

Tento postup zopakujte i se zbývajícím těstem.

P4270047

Plnění a balení:

Do připravených koleček si vložte přibližně 1 lžíci směsi (podle toho, jak velká kolečka máte) přeložte na půl a zmáčkněte okraj. Poté si složte boky a stiskněte, aby Vám neunikala směs.

Tento postup opakujte dokud nenaplníte všechna kolečka. Ti zručnější z Vás stačí naplnit všechna kolečka než Vám oschnou. Pokud recept zkoušíte poprvé, doporučujeme plnit knedlíčky alespoň ve dvou lidech.

 IMG_20200427_134020_1

Vařené ve vodě

Ve velkém hrnci přiveďte vodu k varu a vložte knedlíčky, promíchejte opatrně naběračkou, ať se Vám nepřilepí na dno. Když se začne voda opět vařit, přidejte asi ¼ hrnku studené vody. Opakujte ještě jednou a až se knedlíky zprůhlední a nafouknou, můžete je vyndat, protože jsou hotové.

Smažené na pánvi

Do pánve dejte lžičku oleje (pánev je lepší s nepřilnavým povrchem) a rozmístěte knedlíčky tak, aby spojení bylo nahoře. Zalijte asi 150 ml vody a přikryjte pokličkou. Nechte vařit na středním plameni. Když se Vám vypaří voda, nechte do zlatova opéct a knedlíčky jsou hotové.

V páře

Do velkého hrnce si připravte pařáček a nalijte vodu, aby nepřesahovala dno pařáčku. Přiveďte vodu k varu, zmírněte plamen a vložte knedlíčky na pařáček tak, aby se nedotýkaly. Zhruba za 10 min těsto zprůhlední a knedlíčky jsou hotové.

IMG_20200131_150053

 


 

like